اجرای و نصب سایت و وبلاگ تشخیص آنها از دیگری از نظر ظاهر و به همین ترتیب نحوهء عملکرد مشکل می باشد. به همین دلیل جای تعجب ندارد ! که اکثر افراد تفاوت میان یک وبلاگ و یک طراحی وب سایت را نمی دانند . با این حال هر کدام مشخصات بخصوص به خود و عملکرد ویژه خود را دارند. اما جدا چه چیزی باعث تمایز از طراحی وب سایت می باشد؟

 

ساختار وب سایت
سایت طراحی کنیم یا وبلاگ بزنیم

ساختار طراحی وب سایت ها نسیتاً پیچیده تر از وبلاگ بوده و  مهارت های تکنیکی بیشتری برای ساخت سایت نیاز می باشد. طراحی وب سایت ها همچنین انعطاف پذیری و کارایی بیشتری داشته و به شما اجازه می دهد تا به راحتی نوع صفحات داینامیک و ظاهر آنها را تغییر دهید. اگر چه ساخت وبلاگ ها نسبت به ساخت سایت آسان تر و راحتتر می باشد. اما طرح های وبلاگ محدود به قالب های موجود می باشد، مگر اینکه اقدام به استخدام فردی برای ایجاد تغییر در آن قالب نمایید.
ساخت سایت نیاز به مهارت و دانش فنی بیشتری مانند HTML ,AJAX ,PHP ,JAVA و دیگر تکنولوژی های این رشته دارد. اما خبر خوب این است که شرکت های خدمات میزبانی وب زیادی وجود دارند که اقدام به ارائه و نمایش طراحی وب سایت های قالب حرفه ای مانند Google Sites, Homestead ,web.com می نمایند.

رسمیت وب سایت
طراحی وب سایت ها نسبت به وبلاگ ها بسیار رسمی تر و قانونی تر هستند. معمولاً طراحی وب سایت ها برای اهداف تجاری و بازاریابی اینترنتی محصولات و یا خدمات اجرا می شوند. در اینجا مخاطبان هدفمند، مشتریان بالقوه و یا خریداران هدف اصلی هستند. اما در وبلاگ این امر بسیار شخصی می باشد. در عین حال در سالهای اخیر وبلاگ نویسان درک کرده اند که با وبلاگ خود هم می توانند کسب درآمد کرده و در کنار ارائه مطالب احساسات، نظرات و تمایلات می توانند خدمات و محصولات خود را نیز به فروش برسانند.

در وبلاگ نویسی، شخصیت، تمایلات، دوست داشتن ها و نداشتن ها , تمرینات نوشتاری , اجرای کد های نمونه , اغلب به کرات نمایش داده می شود. اکثر وبلاگ ها حول محور یک تم خاص چرخیده و یا یک موضوع که به صورت فردی انتخاب می شود. همچنین در این موارد بسیار قابل انعطاف و تغییر می باشد. در مقابل طراحی وب سایت ها به طور کلی بر روی یک موضوع تمرکز می کنند که مربوط به عنوان و بیشتر در مورد کسب و کار اینترنتی می باشد.

 

 

امکانات وبلاگ در مقایسه با وب سایت

از نظر مشخصات فنی، وبلاگ ها فقط زیر شاخهء طراحی وب سایت می باشند و شامل بسیاری از ویژگی های اساسی یکسان هستند. با این حال یک وبلاگ این مشخصات را به طور کلی به صورت یکپارچه در هر صفحه دارد؛ به این معنی که هنگامی که شما تغییری در یک صفحه ایجاد می کنید در تمامی صفحات آن تغییرات نمایش داده می شود.

پشتیبانی و نگهداری وب سایت
وبلاگ ها احتمالاً حفظ و نگهداری فنی راحت تری دارند. یکی از دلایل اصلی آن وجود قالب های یکنواخت می باشد. هنگامی که یک تغییر در یک آیتم ایجاد کنید، تمامی آیتمها در وبلاگ به روزرسانی می شود. برای بسیاری از طراحی وب سایت ها ممکن است به ایجاد تغییرات زیادی به منظور به روزرسانی و یا تغییر در ظاهر و شمایل طراحی وب سایت نیاز باشد. طراحی وب سایت ها در این مورد بیشتر تغییر پذیر هستند .
به طور کلی طراحی وب سایت ها برای کسب و کار اینترنتی به قصد فروش و جذب مشتریان جدید و ارایه خدمات اینترنتی می باشد در حالی که وبلاگ برای شخص بوده و به قصد اشتراگ گذاری افکار , علایق ، نظرات و ایده ها به دیگران و نیز متقابلاً دریافت نظرات خوانندگان از طریق انتقادات و پیشنهادات (کامنت ها و feedback) می باشد .
شما با هر دوی این ها (وبلاگ و طراحی وب سایت) می توانید پول ساز باشید اما وبلاگ می تواند موجب افزایش محبوبیت بیشتر و مقدمه ای برای ایجاد درآمد باشد. طراحی وب سایت ها و وبلاگ ها نیز می توانند قابل تبدیل باشند. ممکن است شما اقدام به ساخت سایت نموده که شامل یک وبلاگ برای مطالب جدید و به روزرسانی اطلاعات هم باشد. یک طراحی وب سایت باعث ترویج فضای کسب و کار حرفه ای شده که موجب ایجاد اعتماد در مخاطبین بالقوه شده و چشم انداز یک شرکت و یا یک کسب و کار اینترنتی قابل اعتماد و مناسب را ایجاد می نماید.

تفاوت وبلاگ با وب سایت چیست؟
چگونه می توان تشخیص داد صفحه ای که می بینیم یک وبلاگ است یا یک وب سایت؟

در طراحی سایت و طراحی پرتال هیچ قانون همه گیری وجود ندارد،لیکن ۴ تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد: فرمت(شکل)، نرم افزار، شخصیت و جامعه.
مهمترین عامل مشخص کننده یک وبلاگ از وب سایت شکل آن است. برای تمایز این دو از یکدیگر باید دید:
آیا مطالب به دنبال هم می آیند؟
آیا طول آنها تنها چند خط یا پاراگراف است؟ اگر نه آیا مطالب طولانی تر بوسیله لینک هایی مثل" بیشتر" یا" اینجا بخوانید" ادامه می یابند؟
آیا اجازه ی مشارکت و نظردادن به بازدید کنندگان داده شده است؟
در طراحی سایت وطراحی پرتال اگر دست کم پاسخ چند تا از این سوالات مثبت باشد، باید گفت با یک وبلاگ یا چیزی به یک پیج شبیه به یک وبلاگ روبرو هستید.
اما از نظر تکنیکال در طراحی سایت و طراحی پرتالها ،اغلب نویسنده وبلاگ کسی است که از ابزار وبلاگ نویسی استفاده می کند، نشانه ای از ابزار وبلاگ نویسی یا عبارتی مربوط به حق مولف آن، در گوشه انتها یا ابتدای یک وبلاگ دیده می شود.

 

ماهیت وبلاگ به شخص است

ماهیت شخصی یک وبلاگ، عاملی دیگر برای تمایز آن با وب سایت است. تعداد بسیاری از وبلاگ ها بر عقاید، آرا و تفکرات نویسندگان خود تکیه می کنند. برخی سیاسی، بر خی دیگر فلسفی، علمی یا دینی هستند. در این مورد هم هیچ راه تشخیصی وجود ندارد که آیا وبلاگ ها درباره عقاید صحبت می کنند یا گونه ای روزنامه نگاری هستند.با این وجود تمام این عوامل نسبی هستند و با پیشرفت سریعی که در این حوزه شاهد آن هستیم، به طور حتم دچار تغییر خواهند شد.

وب سایت بهتر است یا وبلاگ